Akwaterrarium

Wymiary akwaterrarium

Żółwie ozdobne są bardzo dobrymi pływakami i świetnie nurkują. Powinny mieć jak największe akwaterrarium na jakie tylko możemy sobie pozwolić, nie mniejsze jednak niż 3 x 5 długości żółwia przy jednym osobniku a przy każdym kolejnym wymiary należy zwiększyć o 1/3. Poziom wody powinien być 1,5 x szerokość żółwia, po to, aby w razie przewrócenia się na plecy żółw mógł bez żadnych przeszkód odwrócić się z powrotem. Powtarzam są to wymiary MINIMALNE i jeśli planujesz wykonać akwaterrarium - zaplanuj o wiele większe. Nadmiar przestrzeni zawsze da się wykorzystać, kiedy chcesz wszystko ładnie urządzić, gorzej jak po wstawieniu niezbędnych elementów okaże się, że żółw nie ma przestrzeni do życia. Akwaterrarium może być od razu duże, nie musi "rosnąć" razem z żółwiem. Rozwiązanie dwuetapowe też nie jestzłym rozwiązaniem. Najważniejsze aby nasz pupil miał zapewnione godziwe warunki - wygląd, estetykę wykończeń można dopieszczać z czasem.

Wyspa dla żółwia

Chociaż żółwie są bardzo dobrymi pływakami muszą mieć miejsce, w którym będą mogły odpocząć, wyschnąć czy wygrzać się w "słońcu". Dobry tu jest jakiś korzeń, który będzie częściowo zanurzony w wodzie, na którym żółw będzie się mógł wesprzeć. Osoby mniej kreatywne mogą kupić wyspę w sklepie zoologicznym (nie polecam).wyspy w postaci wklejonej szyby z naklejoną sztuczną trawą, wyspa wykonane ze szkła z naklejonym na nie żwirem też są dobrym rozwiązaniem. Wyspa dla żółwia powinna zajmować około 1/3 część zbiornika. Część lądowa powinna mieć oświetlenie dostarczające promieni cieplnych i UVB. Do części lądowej musi być swobodny dostęp, aby żółw mógł szybko i bezpiecznie zsuwać się do wody. Żółwie w przpadku zagrożenia natychmiast chowają się do wody zsuwając się po wyspie.

Zróżnicowany poziom zbiornika

Jak wspominałem wyżej żółwie są naprawdę dobrymi pływakami, ale gdy żółw będzie chciał sobie odpocząć nie koniecznie na suchej wyspie pod ciepłym "słońcem", powinnien mieć