FAQ

1. Czy kupić żółwia w prezencie? Co zrobić, gdy dostałem żółwia w prezencie?


Żółw nie jest zabawką. Trzeba poświęcić mu czas i nie da się go wyłączyć nawet na jeden dzień. Ciężko go zabrać ze sobą gdziekolwiek, a nawet jak zabierzesz go na wczasy ludzie będą uważać cię za dziwaka. Do tego dochodzi utrzymanie żółwia, które nie jest tanie. Dlatego lepiej nie kupować żółwia w prezencie, jeżeli wiesz że obdarowany nie będzie mógł podołać obowiązką, które wiążą się z żółwiem. Kupowanie żółwia dla dziecka, które cały czas krzyczy: mamo, tato chcę zwierzątko też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ to Ty będziesz opiekował/a się żółwiem. Jeżeli to Ty dostałeś żółwia jako prezent to postaraj się zapewnić mu optymalne warunki bytowe. Naprawdę warto ! Jeżeli stwierdzisz, że nie podołasz lub nie chcesz opiekować się żółwiem to oddaj go w jak najlepsze ręce

2. Czy utrzymanie żółwia jest drogie?


Szczerze mówiąc to utrzymanie żółwia nie jest tanią sprawą. Dużo rzeczy można zrobić samodzielnie lub z czyjąś pomocą, ale podstawowe rzeczy trzeba kupić lub dać do wykonania. Na pewno jeżeli skorzystasz z WYSZUKIWARKI i pokombinujesz trochę to uda Ci się zaoszczędzić. Na forach najczęściej podaje się najtańsze i najprostsze rozwiązania.

3. Czy żółwia można oswoić?


Nie, żółw to nie kot ani nie pies. To że jak wstajesz rano i podchodzisz do niego, a on podpływa i chupie to nie oznak sympatii, ale odruch. To, że nie gryzie Cię w palec i nie drapie gdy próbujesz go nakarmić czy pogłaskać to znak, że się przyzwyczaił i się nie boi - więc nic sobie nie wyobrażaj. Jesteś przekonany/a, że Twój żółw jest wyjątkowy, rozpoznaje Cię, darzy sympatią, no cóż to tylko pozory.

4. W jakim wieku jest mój żółw?


Ciężko jest dokładnie określić wiek żólwia, jeśli nie ma się go od małego. Tempo wzrostu zależy od diety i warunków hodowli. Dlatego zapamiętaj od kiedy Ty go masz. To jest naprawdę dużo. Jedyną w dobrą metodą rozpoznania wieku zwierzęcia jest porównanie go z innymi żółwiami tego samego gatunku i płci których wiek znamy i dorastały w podobnych warunkach i na podobnej diecie. Ta metoda jednak nie jest w 100% skuteczna, ponieważ zawsze trzeba wziąść pod uwagę, że mógł przechodzić choroby, które mają wpływ na wzrost

5. Jak długo żyją żółwie?


Niektóre kilkadziesiąt lat, niektóre dłużej niż ludzie. Ale jednego możesz być pewien, długość jego życia zależy od Ciebie, od diety, temperatury, czystości otoczenia.

6. Jak rozpoznać płeć żółwia?


Po pierwsze żółw musi osiągnąć określony wiek aby zdefiniowanie płci było możliwe. Porównaj wygląd pazurów, ogona, plastronu swojego żółwia ze zdjęciami zamieszczonymi w internecie lub zamieść wyraźne zdjęcia na odpowiednim forum.

7. Ile żółw powinien jeść, jak często go karmić i co powinien jeść?


Zależnie od gatunku na początku codziennie, potem co drugi dzień i na końcu raz w tygodniu. Dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do tego, co żółw je w naturze. Powinna też być jak najbardziej urozmaicona, bazować głównie na produktach naturalnych i w jak najmniejszym stopniu opierać się na produktach syntetycznych. W żadnym wypadku żółwi nie można karmić tylko jednym rodzajem pokarmu (mondieta) jest to bardzo szkodliwe. Żółw nie powinien jeść SAŁATY!!!
Pokarm zwierzęcy: np. gupiki, płocie, ślimaki Świderki, krewetki, Stynki Pokarm Roślinny: wgłębka wodna, rzęsa wodna,moczarka wodna

8. Czy podawać żółwiowi witaminy?


Najlepiej nie. Jeśli dieta jest urozmaicona i bogata, żółw zdrowy i oświetlenie właściwe to witaminy i minerały są zbędne.
UWAGA!!! Nie podajemy witamin na wszelki wypadek. Zbyt dużo witamin to problem taki sam jak awitaminoza.

9. Jakie oświetlenie jest niezbędne żółwiom?


Żółwie muszą mieć to co w naturze, czyli słońce. Ponieważ w domu o to trudno stosuje się specjlne świetlówki emitujące promienie UVB. UVB jest niezbędne do wytworzenia witaminy D3, która bierze udział w przyswajania wapnia. Szczególnie potrzebne młodym osobnikom, których wzrost jest bardzo szybki.

10. Jaka temperatura otoczenia jest właściwa dla żółwia?


Tak jak w naturalnym środowisku w dzień cieplej, w nocy chłodniej. W części lądowej muszą być miejsca chłodniejsze i cieplejsze tak by żółw mógł wykorzystać swą inteligencję i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie.

11. Czy żółw może żyć na podłodze?


Oczywiście, że nie mogą żyć na podłodze. Tak jak ludzie nie mogą żyć w akwarium. Być może znajdzą się zwolennicy, którzy sądzą odwrotnie. Dla większego utwierdzenia Was w tym podam pare argumentów przeciw hodowli podłogowej: względy higieniczne i sanitarne (pasożyty), kurz, przeciągi, nieodpowiednia temp. otoczenia, ryzyko utknięcia w nieodpowiednim miejscu, ryzyko nadepnięcia, kopnięcia czy przygniecenia, upadek ze schodów lub z balkonu (upadek z 50 cm może być powodem uszkodzenia, a nawet śmiertelnego zranienia)

12. Czy wypuszczać żółwia na spacery po domu?


Tutaj zdania hodowców są podzielona. Uwzględniając argumenty przytoczone w punkcie 11. można stwierdzić, że jeśli to nie bedzie zbyt częste i będą zlikwidowane wszelkie zagrożenia to sporadyczne wypuszczanie żółwia np. po to aby dobrze wysech nie powinno mu dramatycznie zaszkodzić. Zamiast spacerów żółwia po domu na pewno warto jeśli jest ładna pogoda zabrać żółwia na dwór. Można też w lato jeśli jest to możliwe zrobić żółwiowi akwaterrarium na dworze.

13. Jakiej wielkości powinno być akwaterrarium dla żółwia?


Najlepiej jak największe, na jakie Cię stać i jakie Ci się zmieści w domu. Ale nie mniejsze niż okreśłone minimum (3 x 5 długości żółwia przy jednym osobniku a przy każdym kolejnym wymiary trzeba zwiększyć o 1/3. Poziom wody powinien być 1,5 x szerokość żółwia, po to, aby w razie przewrócenia się na plecy żółw mógł się bezproblemowo odwrócić z powrotem.)

14. Jak często zmieniać wodę w akwaterrarium?

Najlepiej to wcale. Należy tylko co 2 - 14 dni podmienić 10 - 30% wody. Przy wydajnym systemie filtracji dwa tygodnie bez żadnej podmiany nie powinno stanowić problemu.

15. Czy można wyłączać na noc filtr?


Nie, filtr musi działać przez cały czas. W filtrze żyją bakterie przerabiające związki azotu. Gdy woda staje - bakterie zdychają.

16. Plastron i karapaks – fachowa "chińszczyzna"?


Plastron- prawie płaska, brzuszna część pancerza żółwi zbudowana z płytek kostnych i rogowych.
Karapaks- grzbietowa część pancerza żółwia (wypukła część skorupy) składająca się z zewnętrznej warstwy rogowych tarczek, podzielonej na wielkie płyty podobne do łusek, które leżą na warstwie łączenia kości/p>

17. Do jakich rozmiarów urośnie mój żółw?


Zdrowy dorosły żółw może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.

18. Dlaczego żółw dziwnie trzęsie łapkami?


To zaloty (taniec godowy) żółwi, więc nie masz się o co martwić.

19. Mój żółw zachowuje się inaczej niż inne żółwie. Dlaczego?


Często, nawet żółwie tego samego gatunku, tak samo karmione, hodowane w identycznych warunkach w jednym miejscu są zupełnie różne. Jeden będzie duży i odważny, a drugi mały i płochliwy. Nie martw się to normalne.

20. Dlaczego mój żółw nie je, jest ospały, jest płochliwy ?


Jest pare powodów takiego zachowania u żółwi. Na początku przeanalizuj czy nie zaszły zmiany, które mogą być przyczyną takiego zachowania.(np. zmiana wystroju, miejsca akwaterrarium ). Jeśli to jest przyczyną to wystarczy poczekać aż się przyzwyczai. Następnym krokiem jaki powinieneś zrobić to obejrzenie żółwia dokładnie czy nie wykazuje zmian chorobowych. Zółwie reagują także na zmiane pór roku i w zimę (chociaż temp. została obniżona) mogą być bardziej ospałe i wybredne w jedzeniu.

21. Jak rozmnożyć żółwie?


Gody odbywa wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm. Jeżeli wylęg nastąpi późną jesienią, młode mogą przezimować w gnieździe i wyjść z niego dopiero na wiosnę.
informacje z www.wikipedia.pl

22. Gdzie znajdę dobrego weterynarza?


Wszyscy mają ten problem. Zajrzyj do działu Weterynarze

23. Mój żółw gubi fragmenty skóry i skorupy, dlaczego?


Dopóki żółw będzie rósł będzie liniał i gubił łuski

24. Czy wyłączać na noc grzałki, oświetlenie i filtr?


Grzałki i oświetlenie raczej tak. Filtry na pewno nie.
Grzałki - raczej tak. Przeciwwskazaniem może być tylko niska temp.otoczenia.
Oświetlenie - jeśli w pomieszczeniu jest w nocy całkowicie ciemno to można zostawić jakieś oświetlenie udające światło księżyca.
Filtry - nie wyłączamy, bo przez noc obumierają bakterie nitryfikacyjne

25. Jaką wodę wlewać do akwaterrarium?


Z kranu, odstaną minimum dobę. O temperaturze zbliżonej do temperatury w pokojowej. Żadnej mineralnej, destylowanej, specjalnie filtrowanej.