Filtracja

W procesie filtracji wody biorą udział specjalne bakterie nitryfikacyjne. Rozwijają się one w gąbce (lub innym materiale) filtra i przy przepływie zanieczyszczonej wody rozkładają szkodliwe związki azotu na dużo mniej szkodliwe związki ("cykl azotowy"). Dzięki czemu nie trzeba zmieniać całej wody i wystarczy jej niewielka podmiana co tydzień w celu utrzymania czystości. Im większa powierzchnia filtra tym większa powierzchnia mieszkalna dla bakterii. Dla żółwi które szczególnie zanieczyszczają wodę zalecam filtry kubełkowe, które mają największą powierzchnię filtracyjną.

Wszystkie dostępne filtry są projektowane dla rybek, które brudzą mniej niż żółwie dlatego przy zakupie filtra należy kupić go na około dwukrotnie większą objętość niż przewidywana ilość wody w akwaterrarium (np. jeśli zbiornik ma poj. 60l to kupujemy filtr na poj. 2 razy większą czyli 120l). Ale nie należy przesadzać chyba nie chcecie mieć wiru w akwarium, poza tym, żółwie nie lubią rwącej wody.

Rzecz polega na tym że zanim wytworzy się odpowiedni szczep bakterii nitryfikacyjnych potrzeba około 3-4 tygodni działania filtra w akwarium. Nazywamy to dojrzewaniem filtra. Można zakupić w sklepie ZOO specjalny preparat, którym można zaszczepić filtr co pozwala zacząć go używać od razu. O bakterie nitryfikacyjne trzeba dbać. Filtr musi pracować non-stop. Bakterie potrzebują tlenu więc przydatne jest dodatkowe delikatne napowietrzanie wody. Kilkunastogodzinna przerwa w działaniu filtra płukanie filtra pod bieżącą, chlorowaną, zimną lub gorącą wodą, wszelkie detergenty - to wszystko powoduje obumieranie w/w bakterii.